fbpx

BAZA WIEDZY

Iwona Domańska

Fitness czy trening siłowy – dylemat kobiet trenujących

Odpowiedź na pytanie „fitness czy siłownia?” jest niejednoznaczna. To zależy jaki jest twój cel oraz jaką formę aktywności fizycznej lubisz. Jako wieloletni trener fitness i trener personalny bardzo często spotykam się z tym pytaniem. W tym artykule biorę go pod lupę!

Fitness: zalety i wady

Fitness to jedna z form rekreacji ruchowej. Są to zorganizowane zajęcia ruchowe realizowane w formie zajęć grupowych z wykorzystaniem:

– dobranej muzyki

– przyborów typu: hantle, gumy, piłki itp.

Zalety zajęć fitness

– spalanie tkanki tłuszczowej

– poprawa kondycji

– poprawa pracy serca i krążenia  

– zapobieganie np. osteoporozie

– poprawa sylwetki (np. niwelowanie cellulitu)

– poprawa samopoczucie

– trening w grupie motywuje

– zajęcia są zorganizowane przez trenera

– różnorodność zajęć daje możliwość wyboru i nie pozwala na nudę

Wady zajęć fitness: 

– cel i poziom treningu (np. tempo prowadzenia może być zbyt szybkie) jest definiowany dla całej grupy

– brak personalizacji

– brak możliwości skupienia się na poprawie mobilności i zakresie ruchu 

– instruktor nie jest w stanie poprawić techniki u każdego uczestnika

– często brak odpowiedniego programowania

Trening siłowy: zalety i wady

Trening siłowy polega przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń wielostawowych (globalnych) z obciążeniem, ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała. Przede wszystkim trening siłowy powinien charakteryzować się odpowiednim, długofalowym planowaniem. Chodzi o zaplanowanie swoich działań. To wiąże się z systematycznym zdobywaniem ustalonych wcześniej celów.

Zalety:

-redukcja tkanki tłuszczowej
– dbanie o wzorce ruchowe, odpowiednią postawę ciała
– wzrost siły i wytrzymałości mięśni
– przyrost masy mięśniowej (np. pośladkowych)
– pozytywny wpływ na kości, więzadła i stawy
– profilaktyka chorób układu krążenia
– poprawa samopoczucia
– łatwo dopasować tempo i kontrolować technikę

Co wybrać?

Powiem szczerze, że mam wewnętrzne rozdarcie! Ponad 20 lat prowadziłam różnorodne zajęcia fitness i w wielu uczestniczyłam jako ćwicząca, więc mam duży sentyment. Mogę stwierdzić, że dzięki temu zawsze byłam w dobrej kondycji, utrzymywałam cały czas taką samą wagę i dobry humor! Brzmi dobrze, ale… Zawsze denerwowały mnie wyniki pomiaru składu ciała: niska masa mięśniowa i sylwetka daleka od mojego wymarzonego ideału. Kombinowałam z siłownią, ale kiedy prowadzisz wiele godzin zajęć fitness to zwyczajnie brakuje ci sił na wykonanie porządnego treningu siłowego. 

Z moich obserwacji wynika, że w większości kobiety koncentrują się tylko na zrzucaniu wagi, nie zwracając uwagi na możliwą utratę masy mięśniowej. Jeśli ćwiczysz jedynie pod kątem utraty tkanki tłuszczowej, to zaniedbujesz swoje mięśnie. Skutkuje to niekoniecznie lepszym odbiciem w lustrze… Kobiety zauważają, że mimo chudnięcia nie wyglądają tak, jakby chciały. Trening siłowy jak żaden inny, wymodeluje Twoją sylwetkę, czyli nada mięśniom pożądany kształt, sprężystość i wielkość, a całej sylwetce nada właściwe proporcje.

Sama zaczęłam praktykować trening siłowy. Czy bałam się, że moje mięśnie się rozrosną? Bardzo bym chciała i mocno nad tym pracuję!

Nie jest łatwo i przyjemnie, to ciężka i długotrwała praca. Czy warto? Bardzo!!! W końcu widzę pozytywne zmiany w swojej sylwetce. 

Stereotyp siłowni

Wiele kobiet nadal na słowo „siłownia” ma strach w oczach. Paradoksalnie uciekając od siłowni oddala się od swojego celu, jakim jest uzyskanie ukształtowanej sylwetki. Nie bój się dźwigać, to z pewnością nie ujmie Ci kobiecości, a wręcz przeciwnie! 

Idealny plan?

Każda kobieta jest jedyna i niepowtarzalna,  tak jak jej wybory. Podsumowując doradzam łączyć te dwa typy treningów! Wystarczy połączyć zalety fitness i treningu siłowego… Wychodzi coś IDEALNEGO.

Pamiętaj, że nawet najlepszy plan nie zda egzaminu jeżeli nie będzie realizowany! 

Z pozdrowieniami Iwona


Kuźnia Łódź Jak być na diecie w świeta

Z jednej strony nikt z nas nie chce odmówić sobie Świątecznych potraw, z drugiej jednak nie chcemy w trakcie tych 3 dni zaprzepaścić wszystkiego, co osiągnęliśmy do tej pory. W tej sytuacji zachęcamy do umiaru i zdrowego podejścia. Dajcie sobie trochę luzu. Święta to magiczny czas, który ma miejsce tylko raz w Roku, a pamiętaj […]

Gi (kimono) do BJJ to wyjątkowy strój wyjściowy, zbroja o którą należy dbać aby posłużyła jak najdłużej! Obecnie na rynku są dostępne kimona o różnych parametrach i gramaturach, dlatego zawsze warto zapoznać się z instrukcją „obsługi” która znajduje się na metce.