fbpx

BAZA WIEDZY

Vital-Zone24

Jak trenować, żeby robić progres i osiągać założone cele?


Istnieje wiele czynników, które umożliwiają zrobić krok do przodu. Jednym z nich jest GRANICA KOMFORTU – fizjologiczny parametr, który decyduje o tym, w jakim stopniu twój trening był efektywny. Wiele osób nawet się do niej nie zbliża, dlatego cały czas stoją w miejscu mimo włożonego wysiłku.

Można skakać, pompować, biegać czy dźwigać. Możesz pocić się, męczyć i spalać kalorie. Ale nie zrobisz wyraźnego progresu jeśli nie przekroczysz własnej granicy komfortu!
Mówiąc prościej to jest ta chwila, kiedy słyszysz “DOŚĆ” – a mimo wszystko ciśniesz dalej. Czujesz palące mięśnie, tętno bliskie maksa, przygniatający ciężar, a mimo wszystko próbujesz zrobić ten ruch więcej.

Trening, który sprawia, że czujesz się w miarę znośnie oznacza, że jesteś w tzw. strefie komfortu. Męczysz się, szybciej oddychasz, pocisz się jak zwierz… no ale to nie jest to czego wymaga organizm do wejścia na wyższe obroty. 

Przebywanie w strefie komfortu nie wprowadza specjalnych zmian na poziomie komórkowym. Nie ma też bodźca do nadkompensacji skutków ubocznych, bo po prostu one nie wystąpiły lub były takie same jak dziesiątki treningów wcześniej.

Osoby początkujące będą progresowały przez długi czas nawet bez zjawiska przeładowania swoich możliwości. Jednak po pewnym czasie organizm zacznie adaptować się do ustalonego progu wysiłku i z dużą łatwością będzie wracał do równowagi stanów fizjologicznych. Tak właśnie dzieje się u osób aktywnych regularnie przez długi czas.
Ten impuls treningowy po pewnym czasie jest zbyt mało wyraźny, aby organizm podniósł zdolności takie jak: siła, wytrzymałość, wydolność, hipertrofia.

Chcesz zmieniać swoje ciało, poprawiać kondycję i resztę możliwości fizycznych?
Musisz czasami znaleźć się poza strefą komfortu! 

Pozdrawiam, Łukasz


Kuźnia Łódź Jak być na diecie w świeta

Z jednej strony nikt z nas nie chce odmówić sobie Świątecznych potraw, z drugiej jednak nie chcemy w trakcie tych 3 dni zaprzepaścić wszystkiego, co osiągnęliśmy do tej pory. W tej sytuacji zachęcamy do umiaru i zdrowego podejścia. Dajcie sobie trochę luzu. Święta to magiczny czas, który ma miejsce tylko raz w Roku, a pamiętaj […]

Gi (kimono) do BJJ to wyjątkowy strój wyjściowy, zbroja o którą należy dbać aby posłużyła jak najdłużej! Obecnie na rynku są dostępne kimona o różnych parametrach i gramaturach, dlatego zawsze warto zapoznać się z instrukcją „obsługi” która znajduje się na metce.