BAZA WIEDZY

Katarzyna Sołdon

6 wskazówek dla siedzących za biurkiem -baza-wiedzy---okładka---KUŹNIA

6 wskazówek dla siedzących za biurkiem

Ból pleców? Dyskomfort w obszarze, szyi i barków? - Poznaj sposoby na niwelowanie tych nieprzyjemności!

Ból

Ból to odczucie subiektywne, którego w zasadzie nie da się dokładnie opisać. Jednak jeśli się zastanowisz to znajdziesz w głowie wiele określeń dla bólu i dyskomfortu. 

Jest piekący, rwący, punktowy, rozlany, czujesz że nie możesz się ruszyć, lub że „coś” po prostu jest nie tak. Tylko co? Czym jest ta niezidentyfikowana „postać” tego czegoś co powoduje, że twój komfort zostaje zaburzony. 

Kampanie społeczne, media tradycyjne i internetowe, a także my sami jako społeczeństwo wiemy, że siedzący tryb pracy jest szkodliwy dla zdrowia. 

W tym artykule opiszę jakie skutki niesie ze sobą siedzący tryb życia/pracy i podam kilka rozwiązań dla problemów jakie taka pozycja przynosi. 

Skutki przebywania w pozycji siedzącej 

Okiem fizjoterapeuty: 

  1. Pozostawanie długo w pozycji siedzącej  nie jest dobre. Buduje zły nawyk.
  2. Łączność ciało mózg zachowuje się jakby z autostrady zrobiono małą ścieżkę z wybojami, którymi przechodzą tylko wybrane informacje (nie oznacza to, że dobre). Układ nerwowy i mózg jako jego element, potrzebują  różnej impulsacji czyli bodźców do reagowania.
  3. Układ krążenia nie tłoczy krwi tak jak powinien. Krew transportuje tlen potrzebny do życia i działania. Niedostateczna  ilość tlenu powoduje niższą wydajność ciała. 
  4. Niepoprawne oddychanie spowodowane pozycją. Czyli znów mało tlenu, kiepska cyrkulacja. To trochę tak jakby wyobrazić sobie pomieszczenie pełne ludzi z zamkniętymi oknami i brakiem możliwości ruchu. Na samą myśl zrobiło się nieprzyjemnie… 

Oddech to też praca mięśni. Skoro nie do końca jest tak jak być powinno to wszystkie trybiki, w tym i układ mięśniowy nie pracują w odpowiednich napięciach. 

  • Układ mięśniowy nie działa, zastyga jak forma. BA! Najczęściej jeszcze się broni, czyli wytwarza skrajne napięcia. Stajemy się naładowanym karabinem tylko bez możliwości strzelania, a jak przez przypadek coś się stanie to karabin nadaje się do naprawy. 
  • Pozostawanie w jednej pozycji i miejscu źle wpływa również na stan psychiczny człowieka.

To zaledwie sześć skutków jakie niesie za sobą pozostawanie w pozycji siedzącej. 

Dodatkowo jeśli siedzenia dodamy komputer, telewizor lub urządzenie z ekranem (przyciągacz wzroku i głowy), okazuje się, że twarz i głowę mamy daleko z przodu, pośladki wtapiają się w krzesło, kanapę czy cokolwiek mamy pod nimi. Wytworzone w procesie ewolucji i różniące nas od innych zwierząt krzywizny kręgosłupa pozwalające miedzy innymi na chodzenie na dwóch nogach - zanikają. 

Nasze ciało traci jędrność i piękność, których pożądamy! Jędrność w tym mniemaniu to prawidłowe napięcie mięśniowe, a piękność to równowaga, która powinna być zachowana w organizmie.

Co robić? 

Odpowiedź może być zaskakująca - wdrożyć ruch. A może odnowić i odświeżyć? 

Ruch jest naturalnie wpisany w ludzkie ciało i czy się komuś to podoba czy nie, na to wpływu nie mamy.

Wizja ciężkiego trenowania w głowie? Wyrzuć ją! Chodzi o ruch, o zmiany pozycji, o przerwę na oddech. To naprawdę sprawi, że podniesie się Twoja wydajność i efektywność. Zacznie ci się chcieć! 

Zacznij od podstaw.

Żaden nawet zawodowy sportowiec nie urodził się mistrzem. Jest wiele teorii i zaleceń, które warto znać i przetestować. Jednak większość ludzi szuka prostych rozwiązań.

Zasady do wdrożenia od TERAZ

1. Rób przerwy co 30 minut . Niech jedna trwa 2 minuty w czasie których zadbaj o ruch (używaj stopera). Wykorzystaj czas nas spacer, wykonanie kilku skłonów, obrotów głowy i głębokich wdechów.

2. Kontroluj postawę

- głowa w linii z barkami, brzuch aktywny, stawy kolanowe zgięte pod kątem 90 stopni lub więcej, nie wypychaj klatki piersiowej skrajnie w przód, zachowaj naturalne krzywizn kręgosłupa. 

Pomyśl o tym jak siedzisz, najczęściej to wystarczy. 

3. Jeśli możesz - zamień krzesło na piłkę do siedzenia.

4. Jeśli możesz zmienić stanowisko pracy na stojące, ale nadal mieć monitor na wysokości wzorku a klawiaturę niżej - zrób to!

5. Pracując w domowych warunkach w pozycji siedzącej np. na kanapie ciągle pamiętaj o krzywiznach kręgosłupa!

6. Ruch i świadomość tego co się z Tobą dzieje jest ważne. Dbaj o zwiększanie dziennej aktywności fizycznej! 

Nie ma idealnych pozycji. Nie ma idealnych ruchów. Nie ma idealnych ludzi ale każdy z nas może iść ku lepszemu. Możesz zmienić na lepsze swoje samopoczucie i pozbyć się bólu  lub mu zapobiegać poprzez drobne, powtarzalne aktywności fizyczne. 


Zajęcia Fitness na Kuźni to wspólne dążenie do indywidualnych celów.

Zazwyczaj najtrudniej jest nam wykonać ten pierwszy krok do zdrowia i formy. To ta chwila, w której decydujesz się na zmiany, na lepszą wersję samego siebie. Na Kuźni ta droga jest wyjątkowa dzięki treningowi personalnemu, który staje się Twoim towarzyszem w tej podróży ku lepszemu ja. Nie ma jednej drogi do sukcesu Każdy z nas […]