BAZA WIEDZY

Dorota Kiermasz

Sporty walki dla kobiet - Kuźnia Łódź - Centrum Atletyki - Baza Wiedzy

Czy sporty walki faktycznie są dla kobiet?

Kiedy mówię ludziom co trenuję, często wywołuje to wielkie zaskoczenie. Jestem artystką i niejednokrotnie nie pasuje im to do mojego wizerunku. Wynika to z błędnego, stereotypowego, postrzegania sztuk walki. Pozwólcie że opowiem o tym na moim przykładzie.

W swoim życiu uprawiałam wiele rodzajów sportów, np. jako dziecko zaczęłam od łyżwiarstwa figurowego. Teraz mogę powiedzieć, że nic nie dało mi takiej radości i satysfakcji jak trening Brazylijskigo Jiu Jitsu. BJJ (tak w skrócie będę mówiła o Brazylijskim Jiu Jitsu) jest wyjątkowe ze względu na swój wszechstronny charakter. Głównym celem walczących w BJJ jest sprowadzanie sparingpartnera do parteru, a następnie dążenie do poddań, przejść gardy, sweepów. Trening aktywizuje wszystkie partie ciała, ale i wymaga myślenia, analizy techniki i planowania swoich ruchów. Trening BJJ porównałabym do wykonywania interwałów z przedłużonym momentem wysiłku. Sama technika też wymaga wiele, wymusza dobre rozciągnięcie ciała i siły, poprawia gibkość, motorykę, dynamikę. Nigdy z żadnego treningu nie wyszłam tak spocona jak po sparingach BJJ.

BJJ ma jeszcze jedna istotna zaletę - nie wymaga żadnych predyspozycji fizycznych. Jeżeli w naszej sylwetce coś uważamy za mankament, ten trening pozwoli zamienić go na nasz atut. Pokochamy nasze ciała za możliwości jakie nam dają.


Nie takie trudne początki jak mówią…

Z BJJ jest jeden problem - początki nie są łatwe, ale pozwalają czerpać radość z odkrywania własnych możliwości. Na początku trzeba opanować wiele ćwiczeń, ruchów które pozwolą nauczyć się techniki, a w dalszym etapie brać udział w sparingach. Z myślą o jak najłatwiejszym i przyjemnym wejściu w trening BJJ w Kuźni mamy sekcję Intro oraz sekcję wyłącznie dla kobiet - którą mam przyjemność prowadzić. Do sekcji można dołączyć w każdym momencie, każdą technikę tłumaczę od podstaw a rozgrzewkę dopasowuję do tematu zajęć. Nad danym tematem pracujemy przez kilka treningów, co jakiś czas wracając w powtórkach lub drillach (ćwiczeniach służących połączeniu kilku technik w jedną sekwencję, oraz utrwalaniu ruchu). Grupy nie są liczne co pozwala mi na indywidualne podejście do każdego. Dla mnie jako trenera jest ważne by swoim podopiecznym dać solidną bazę, podstawę na której kobiety będą mogły oprzeć swój dalszy rozwój.


Co musisz zabrać na pierwszy trening:
● dobre nastawienie
● wygodny strój bez ostrych elementów (najlepiej obcisły)
● wodę
● klapki by przejść z szatni na matę bo trenujemy boso
Nie zapomnij:
● ściągnąć biżuterii
● związać włosy
● zmyć makijaż


Czy trening sportów walki uczyni mnie silną?

Często nie radzimy sobie z naszymi emocjami, problemy dnia codziennego zdają się nas przytłaczać a najmniejsze niepowodzenia wytrącają z równowagi. Bardzo dobrze znam ten problem, na szczęście w dużej mierze mam go już za sobą. W moim przypadku pomógł trening sportów walki, oczywiście nie od razu i nie z dnia na dzień, a na przestrzeni miesięcy, nawet lat. Dla mnie jest to bardzo ważna kwestia, bo z czasem widzę jak umiejętność radzenia sobie z porażkami na macie przekłada się pozytywnie na wszystkie inne dziedziny życia.

Na macie człowiek zupełnie wyłącza się ze świata zewnętrznego. Trening wymaga od niego całkowitego skupienia się na tym co dzieje się tu i teraz. Ta godzina czy dwie treningu pozwala oczyścić umysł i zmęczyć ciało, a zdobyte umiejętności, miejmy nadzieję, nigdy się nie przydadzą (oczywiście poza matą czy zawodami).

Trudno jest ocenić co komu może pomóc, ale wiem co pomogło mi. Dlatego gorąco polecamy sporty walki takie jak: K1, kickboxing, boks, BJJ dalej MMA dla osób które chcą podnieść swoją pewność siebie, samoocenę. Zawsze wszystkim dziewczynom powtarzam, że żaden fitness nie daje tak dobrych efektów dla sylwetki i dla głowy.


Świat żeńskiego BJJ

Choć kobiet trenujących Brazylijskie Jiu Jitsu jest nadal dużo mniej niż mężczyzn, stanowią one istotny element świata BJJ. Dziś nie ma już zawodów na których nie byłoby damskich kategorii. Coraz rzadziej zdarza się też łączenie kategorii pasów czy wagowych ze względu na małą ilość startujących. Same dziewczyny też dbają o to by mieć jak najwięcej możliwości do spotkań na macie. Organizowane są międzyklubowe, ogólnopolskie seminaria, sparingi i obozy tylko dla dziewczyn. Oczywiście na co dzień dziewczyny trenują na równych prawach z chłopakami na macie, jednak przygotowanie do zawodów a także nieco inna specyfika damskiego treningu wymaga by czasem sprawdzić się we własnym gronie, bo wtedy możemy najlepiej zweryfikować swoje umiejętności.


Dorota Kiermasz / brązowy pas pod Piotrem Kapralem


Zajęcia Fitness na Kuźni to wspólne dążenie do indywidualnych celów.

Zazwyczaj najtrudniej jest nam wykonać ten pierwszy krok do zdrowia i formy. To ta chwila, w której decydujesz się na zmiany, na lepszą wersję samego siebie. Na Kuźni ta droga jest wyjątkowa dzięki treningowi personalnemu, który staje się Twoim towarzyszem w tej podróży ku lepszemu ja. Nie ma jednej drogi do sukcesu Każdy z nas […]