BAZA WIEDZY

Kuźnia Łódź

Dieta i fitness: Jak zbilansowane jedzenie wpływa na osiągnięcie Twoich celów treningowych

Nie od dziś wiadomo, że dieta i aktywność fizyczna idą w parze. Ale właściwie jak one się uzupełniają?

Zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w kwestii wsparcia treningu. Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować masę mieśniową, zrzucić zbędne kilogramy, czy wyrzeźbić mięśnie, to musisz trzymać michę. Dieta i wysiłek fizyczny to gwaracja dobrego samopoczucia. Kuźnia to idealny start jeśli chcesz coś zmienić w swoim ciele. Mamy dla Ciebie różnorodne zajęcia i treningi personalne. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak zbilansowane jedzenie wpływa na Twoje treningi i jak dostosować swoją dietę w celu maksymalizacji wyników. 

Węglowodany jako źródło energii

Obalmy ten mit, że węglowodany są szkodliwe, bo tak naprawdę, to głownie z nich organizm czerpie energię. A jeśli masz w planie intensywny trening, to musisz jej dostarczyć odpowiednią ilość. Pułapkę stanowią przetworzone i słodkie produkty, ponieważ są to puste kalorie. Ale jeśli sięgniesz po pełnoziarnisty chleb, kasze i brązowy ryż, to Twoje ciało Ci za to podziękuje. 

Białko dla odbudowy mięśni

W Twojej diecie nie może zabraknąć białka - Twoje mięśnie go potrzebują. Białko możesz sobie dostarczyć jedząc strączki, chude mięso, ryby, jaja i tofu.Białko pomaga w naprawie mikrourazów mięśniowych, które powstają podczas treningu. To właśnie w ten sposób mięśnie się rozrastają.

Zdrowe tłuszcze

Jeśli zależy Ci na spaleniu tłuszczu, to wcale nie znaczy, że musisz go eliminować ze swojej diety. Wręcz przeciwnie. To właśnie tłuszcze gwarantują równowagę hormonalną. Unikaj tłuszczów trans i nasyconych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie serca. Zamiast tego lepiej sięgnij po tłuszcze nienasycone, takie jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona chia i tłuste ryby (łosoś, makrela).

Owoce i warzywa

Źródła witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Odpowiednio odżywiony organizm ma zdecydowanie lepszą wydolność. Jedz tęczę, czyli staraj się spożywać różnorodne owoce i warzywa, aby dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze. A po intensywnym treningu na siłowni sięgnij po zdrowe koktajle warzywno-owocowe. 

Nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne dla pracy mięśni i ogólnej wydolności fizycznej. Pij wodę przed, w trakcie i po treningu, aby uniknąć odwodnienia i utrzymać pełną sprawność organizmu. 

Planowanie posiłków

Planowanie posiłków może być kluczem do sukcesu w osiąganiu celów treningowych. Dzięki temu utrzymasz zbilansowaną dietę i unikniesz impulsywnych wyborów żywieniowych.

Monitorowanie postępów

Ważne jest monitorowanie postępów i dostosowywanie diety w miarę potrzeb. Zwracaj uwagę na to, jak reaguje Twój organizm na określone rodzaje żywności i eksperymentuj (w granicach zdrowego rozsądku) z różnymi strategiami żywieniowymi. 

Podsumowanie

Dobrze zbilansowana dieta i trening to gwarancja dobrego samopoczucia. Wybieraj zdrowe węglowodany i planuj posiłki z wyprzedzeniem zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Aktywność fizyczna i dieta to para idealna. Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele to musisz zadbać o jedno i drugie.


Zajęcia Fitness na Kuźni to wspólne dążenie do indywidualnych celów.

Zazwyczaj najtrudniej jest nam wykonać ten pierwszy krok do zdrowia i formy. To ta chwila, w której decydujesz się na zmiany, na lepszą wersję samego siebie. Na Kuźni ta droga jest wyjątkowa dzięki treningowi personalnemu, który staje się Twoim towarzyszem w tej podróży ku lepszemu ja. Nie ma jednej drogi do sukcesu Każdy z nas […]