BAZA WIEDZY

Agnieszka Gawrońska

Wyniki-baza-wiedzy---okładka---KUŹNIA - Centrum Atletyki

Dlaczego nie osiągam wyników?

Często zapominamy, że sukces tak naprawdę musi urodzić się dwa raz, pierwszy raz w naszej głowie, drugi w realnym życiu. Jak to się ma do rzeczywistości?

Większość ponoszonych porażek związanych jest z negatywnym postrzeganiem siebie i świata oraz brakiem wiary w siebie i swoje możliwości. Zastanawiamy się często dlaczego brak nam motywacji do treningu lub dlaczego, mając pełną wiedzę o zdrowym odżywianiu, wybieramy fast food’y i słodycze. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele np. przekonania o sobie i otaczającym nas świecie.

Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie!

Brian Tarcy

Czym tak naprawdę są przekonania i skąd się biorą? Słownik Języka Polskiego podaje, że przekonanie to sąd, zdanie oparte na przeświadczeniu o prawdziwości, słuszności czegoś. Przekonanie zatem nie jest faktem! Jest ono jedynie oparte na naszym przeświadczeniu, czyli jest subiektywne.
Przekonanie powoduje, że myślimy w jakiś sposób, co wywołuje w nas pewne emocje i zachowania. Przekonania są często głęboko „wdrukowane” w nas samych np. nabyte w dzieciństwie i nieuświadomione. Warto się zatem pochylić nad naszymi przekonaniami i sprawdzić czy na pewno nam służą, czy przypadkiem sami nie sabotujemy swoich osiągnięć i wyników.
Jeśli myślimy o sobie: „jestem gruba/ gruby” albo „ja to chyba nigdy nie schudnę” to rzeczywiście tak będzie, bo jeśli myślisz o sobie źle, podświadomie robisz wszystko, żeby utwierdzić się w tym przekonaniu, przecież nikt nie lubi zaprzeczać sam sobie. Jeśli np. twoja mama, całe życie powtarzała, że musi schudnąć, mogłaś/ mogłeś podświadomie przejąć od niej taki rodzaj myślenia o diecie i odżywianiu, stąd trudność zbudowania zdrowego podejścia do żywienia.
Jeśli w twoim otoczeniu ludzie myślą, że kobieta powinna być ładna, miła i szczupła, a mężczyzna twardy, silny i dobrze zbudowany, a ty nie wpisujesz się w ten wzorzec możesz budować w sobie negatywny obraz siebie, który nie pozwala Ci osiągać wymarzonych wyników. Negatywne przekonania mogą być zatem przyczyną samospełniającej się przepowiedni.

Co zatem robić?

Najpierw zastanów się jakie są Twoje przekonania o sobie, o diecie, o treningu:


-Zastanów się czy są one budujące czy ograniczające?

- Jaka jest ich geneza?

- Jaki mają wpływ na Twoje życie?

- Jakie Twoje potrzeby zabezpieczają?

- Co dzięki nim robisz, albo czego nie robisz?

- Dlaczego w nie wierzysz?

Praca z przekonaniami jest trudna, długa i mozolna, niekiedy wymaga wsparcia specjalisty (coacha, psychologa, psychodietetyka, trenera) jednak przynosi niesamowite efekty. Warto zrezygnować z tego co nas ogranicza, a pielęgnować jedynie to, co nas rozwija, wpiera i daje motywację do działania.

Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie!


Zajęcia Fitness na Kuźni to wspólne dążenie do indywidualnych celów.

Zazwyczaj najtrudniej jest nam wykonać ten pierwszy krok do zdrowia i formy. To ta chwila, w której decydujesz się na zmiany, na lepszą wersję samego siebie. Na Kuźni ta droga jest wyjątkowa dzięki treningowi personalnemu, który staje się Twoim towarzyszem w tej podróży ku lepszemu ja. Nie ma jednej drogi do sukcesu Każdy z nas […]