BAZA WIEDZY

Marek Tkaczyk

Jedzenie vs Odżywianie

Czy jest jakaś różnica między jedzeniem, a odżywianiem? Jeśli tak to jaka? 🤔 Dziś odpowiem Wam na powyższe pytania i przybliżę Wam definicję tych dwóch pojęć.

Zacznijmy od odpowiedzi na pierwsze pytanie - brzmi ona: TAK❗️
Zdefiniujmy zatem pojęcia "jedzenia" i "odżywiania"

❇️ JEDZENIE ❇️

Jedzenie to tak naprawdę wrzucanie wszystkiego co jesteśmy w stanie strawić do środka naszego organizmu za pomocą naszego układu trawiennego.

❇️ ODŻYWIANIE ❇️

Odżywianie to zaspokajanie konkretnych potrzeb naszego organizmu, czyli dostarczenie mu wszystkich wartości odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Jaka jestem zatem różnica? 🤔
Czy jedząc hamburgera, parówkę, bagietkę, żelki lub drożdżówkę jednocześnie możemy powiedzieć że się odżywiamy?

Problemem dzisiejszego społeczeństwa jest fakt że jesteśmy…

‼️ PRZEJEDZENI, a zarazem NIEDOŻYWIENI ‼️

Spowodowane jest to konsumpcją żywności wysoko przetworzonej, przez co jest ona wyjałowiona ze składników odżywczych których nasz organizm potrzebuje, aby poprawnie funkcjonować i utrzymywać nas w zdrowiu.

Dzisiejsze społeczeństwo spożywa znaczny nadmiar kalorii, co powoduje nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, a w efekcie powstawanie chorób DIETOZALEŻNYCH❗️

Skoro znamy już problem to teraz wystarczy odwrócić sytuację - spożywać produkty bogate w składniki odżywcze, unikając przy tym produktów wysokokalorycznych.

Niestety, nie jest to takie łatwe jak się wydaje…

Dzisiejszy proces "hodowli" żywności bardziej przypomina fabrykę i taśmę produkcyjną która ma wyrabiać określone normy.

Warzywa i owoce są traktowane jako produkt przemysłowy mający przynosić zyski, dlatego przestano przywiązywać wagę do jakości żywności i jej bogactwa jeżeli chodzi o wartości odżywcze.

Wyjałowione gleby, kwaśne deszcze, sztuczne "słońce", pestycydy, konserwanty, środki ochrony roślin to tylko wierzchołek góry lodowej jak bardzo nasza żywność jest wyjałowiona i uboga w wartości odżywcze.

Jedz zdrowo - ŻYJ ZDROWO! 👊🏼😎


Zajęcia Fitness na Kuźni to wspólne dążenie do indywidualnych celów.

Zazwyczaj najtrudniej jest nam wykonać ten pierwszy krok do zdrowia i formy. To ta chwila, w której decydujesz się na zmiany, na lepszą wersję samego siebie. Na Kuźni ta droga jest wyjątkowa dzięki treningowi personalnemu, który staje się Twoim towarzyszem w tej podróży ku lepszemu ja. Nie ma jednej drogi do sukcesu Każdy z nas […]