BAZA WIEDZY

Agnieszka Gawrońska

JAK-PLANOWAĆ--okładka---KUŹNIA

Na dobry początek – cel !

Aby osiągnąć dokładnie to czego pragniesz, musisz mieć jasno określony cel. Musisz? Tak naprawdę powinniśmy powiedzieć, że musisz bo chcesz, to taki zupełnie indywidualny rodzaj przymusu wewnętrznego. Motywacja zewnątrzna to temat na zupełnie inne spotkanie. Zatem abyś osiągnął wymarzony cel powinieneś mieć strategię, czyli dokładny plan swoich działań. Jeśli sądzisz, że: cel, strategia, plan działania i wizja to nieprzystający do treningu biznesowy bełkot, spróbuj, aby się przekonać, że możesz być w błędzie.

„Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.” Napoleon Hill

Zacznijmy zatem od celu. Określenie celu brzmi banalnie, w końcu każdy z nas z grubsza wie czego chce, bądź czego nie chce. Otóż niekoniecznie. W normalnym życiu, przy głębszej eksploracji tematu, okazuje się, że jest wręcz odwrotnie! Myślimy sobie np. nie chce mieć wystającego brzucha, albo chce mieć pięknie wyrzeźbione ciało. No i tu zaczynają się schody. Takie określenie celu właściwie nic nie mówi. Im wyższy poziom ogólności, tym perspektywa osiągnięcia celu dalsza.

Po pierwsze cel zawsze określamy pozytywnie, czyli nie to, czego nie chce, ale to, co chcę w zamian! 

Po drugie musimy dokładnie dookreślić co dla nas oznacza słowo pięknie i wyrzeźbione. Jaki jeszcze powinien być nasz cel? Przede wszystkim zapisany! Cel pozostający w myślach jest jedynie odległym marzeniem.

rzelanie go na papier ma w sobie pewną magię, która daje dodatkową motywację do działania.

Dobrze określony cel powinien być również:

  • Prosty, konkretny i precyzyjny - sformułowanie powinno być jednoznaczne, bez miejsca na luźną interpretację.
  • Mierzalny, czyli taki, który w łatwy sposób zmierzysz np. poprzez liczbowy efekt.
  • Atrakcyjny i ambitny, tj. napędzający Cię do działania, musi stanowić dla Ciebie wartość, bądź być oparty na Twoich wartościach.
  • Rzeczywisty, czyli realny do osiągnięcia.
  • Terminowy, określony w czasie, najlepiej z konkretną datą końcową.

Wracając zatem do naszego przykładowego celu, stwierdzenie „nie chce mieć wystającego brzucha” można by przeformułować na np.: do 1.08.2020 stracę w pasie 10 cm. Natomiast przy przeformułowaniu celu „chce mieć pięknie wyrzeźbione ciało” warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą m.in. doprecyzować jak tak naprawdę ma wyglądać muskulatura i realnie, w jakim czasie uda nam się ten cel osiągnąć.

Trzeba też pomyśleć jak wybrany cel wpisuje się w nasze wartości i co na jego temat „mówią” nasze przekonania (ale to już temat na nasze kolejne spotkanie).

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o braniu pełnej odpowiedzialności za swój cel i jego realizację. Korzystanie z rzetelnej wiedzy w postaci książek, kursów czy spotkań z profesjonalistami (coachem, doradcą żywieniowym, trenerem personalnym, fizjoterapeutą) na pewno pomoże skrócić drogę do osiągnięcia wymarzonych rezultatów, jednak szukanie wymówek i winnych w razie potknięć lub niepowodzeń oddala zrealizowanie naszego celu o całe lata świetlne. Branie odpowiedzialności za siebie, swoje emocje i zachowanie daje nam poczucie sprawczości i dodatkową moc do działania! Zatem gdy mamy już cel, powinniśmy pomyśleć o strategii, czyli o planie realizacji tego celu.


Zajęcia Fitness na Kuźni to wspólne dążenie do indywidualnych celów.

Zazwyczaj najtrudniej jest nam wykonać ten pierwszy krok do zdrowia i formy. To ta chwila, w której decydujesz się na zmiany, na lepszą wersję samego siebie. Na Kuźni ta droga jest wyjątkowa dzięki treningowi personalnemu, który staje się Twoim towarzyszem w tej podróży ku lepszemu ja. Nie ma jednej drogi do sukcesu Każdy z nas […]