BAZA WIEDZY

Iwona Domańska

Potrzeba ruchu u dziecka - baza-wiedzy---okładka---KUŹNIA

Potrzeba ruchu u dziecka

Obecnie aktywność fizyczna u dziecka to nie norma. To wyjątek. Potrzeba ruchu u dziecka jest naturalna. Dzieci nie trzeba namawiać do ruchu, gdyż należy on do ich podstawowych potrzeb. Od początku swojego istnienia na świecie wierci się i kręci. Jak tylko nauczy się przemieszczać to każdy rodzic musi mieć oczy dookoła głowy a i tak istnieje duża szansa, że ten mały szkrab gdzieś przemknie niezauważony.

Dzieci naśladują dorosłych.

Rozwój cywilizacji niesie ze sobą różne przeciwności, jeśli chodzi o krzewienie ruchu wśród dzieci. Na skutek ilości pracy osób wychowujących dziecko, spędzanie czasu wolnego przed komputerem i telewizorem stało się modne. Co więcej – place zabaw bez fantazji, zabawki nakierowane na rozwój umysłowy niż fizyczny, brak zachęty ze strony dorosłych, zła dieta, to wszystko ogranicza potrzebę ruchu i przyczynia się do tego, że dzieci stają się mniej lub w ogóle nie aktywne. 

Niewystarczająca ilość ruchu może generować problemy zdrowotne tj.: 

- otyłość
- cukrzyca
- nadciśnienie
- choroby serca i krążenia
- słabe kości i staw

Z powodu braku ruchu może również ucierpieć społeczne zachowanie i psychika dziecka. Agresja, stały zły nastrój, niedostateczna zdolność koncentracji i komunikacji oraz niskie poczucie własnej wartości często świadczą o tym, że dzieci są zamknięte w czterech ścianach wirtualnego, leniwego świata.

Odpowiedzialne i świadome wychowanie pozwoli na wykształcenie u dzieci pozytywnego nastawienia do sportu. Już od najmłodszych lat dziecko podczas rodzinnej gimnastyki, zabaw i wygłupów zbiera ważne doświadczenia ruchowe. Rodzice obarczeni są szczególną odpowiedzialnością, jeśli chodzi o budowanie odpowiednich nawyków, mające na uwadze ograniczenia, jakie do dziecięcej codzienności wnoszone są przez dzisiejszy postęp techniczny. Wychodząc naprzeciw elementarnej potrzebie ruchu, jako rodzice NAMAWIAJMY dzieci do biegania, skakania, czołgania, jeżdżenia na rowerze, tańczenia, pływania, bawienia się na świeżym powietrzu . Niech ruch kojarzy się z dobrą zabawą!

Z pomocą rodzicom przychodzą publiczne i niepubliczne instytucje wychowawcze tj. przedszkola, szkoły, domy kultury, kluby sportowe, które stwarzają dostosowane do możliwości dzieci zajęcia. To nie tylko sposób na rekompensację braku ruchu. Nie zapominajmy, że takie zajęcia mogą dostarczyć dzieciom radość! Kto wie ile dzieci załapie bakcyla i dosłownie zakocha się w wybranej dyscyplinie sportu.

To wszystko sprzyja temu, żeby dziecka nie trzeba było odciągać od smartfona, komputera etc..
Dziecko poczuje, że ruch, sport jest wpisane w jego DNA.


Zajęcia Fitness na Kuźni to wspólne dążenie do indywidualnych celów.

Zazwyczaj najtrudniej jest nam wykonać ten pierwszy krok do zdrowia i formy. To ta chwila, w której decydujesz się na zmiany, na lepszą wersję samego siebie. Na Kuźni ta droga jest wyjątkowa dzięki treningowi personalnemu, który staje się Twoim towarzyszem w tej podróży ku lepszemu ja. Nie ma jednej drogi do sukcesu Każdy z nas […]