BAZA WIEDZY

Kuźnia Łódź

Jak zwiększyć wydolność treningową: 7 strategii dla sportowców i amatorów

Jeśli szybko się męczysz na treningach, a przebieżka na autobus wyciska z Ciebie siódme poty, to koniecznie zapoznaj się z tymi poradami.

Jeśli uprawiasz jakiś sport, to z czasem nasuwa się pewne pytanie: jak poprawić swoją wydolność treningową? Na Kuźni możesz wypróbować wiele aktywności fizycznych, takich jak zajęcia fitness, czy sztuki walki, które są wymagające pod kątem wydolnościowym. Ale po za tym, mamy dla Ciebie dzisiaj 7 tipów, jak poprawić wydolność treningową i osiągać lepsze wyniki w sporcie. 

Zróżnicowane treningi

Monotonia może zniechęcić do regularnych treningów, dlatego warto wprowadzić różnorodność. Wybierz kilka różnych zajęć dostępnych na siłowni w Łodzi, takich jak cross, kalistenika czy treningi siłowe. Rotacja między różnymi formami treningu pomoże Ci angażować różne grupy mięśniowe, unikając jednostronności i poprawiając ogólną wydolność.

Trening interwałowy

Trening interwałowy to jeden z lepszych sposób na poprawę wydolności. Jest to spory wysiłek dla organizmu, ponieważ na zmianę wykonujesz intensywne ćwiczenia i te łagodniejsze, ale cały czas ćwiczysz. Taki wysiłek nie tylko zbuduje lepszą wydolność, ale też spali dużo kalorii. 

Właściwe odżywianie

Oprócz odpowiedniego treningu musisz trzymać michę. Twoja dieta powinna być gęstoodżywcza, co wcale nie oznacza dużej ilości kalorii. Po prostu Twoje posiłki powinny zawierać wszystkie makroelementy w odpowiednich ilościach. Nie zapominaj o piciu wody w ciągu dnia i po treningach. 

Trening siłowy

Bez treningu siłowego nie zwiększysz swojej wydolności. Ćwiczenia takie jak podciąganie, przysiady i podnoszenie ciężarów pomogą wzmocnić mięśnie i poprawić wytrzymałość. Na Kuźni znajdziesz cały potrzebny sprzęt i szeroką gamę obciążeń, żeby wykonać te ćwiczenia.

Odpowiedni sen

Sen jest niezwykle istotny dla regeneracji organizmu i zwiększenia wydolności. Śpij dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Magiczne 8 godzin snu, to mit. Twój organizm potrzebuje czasu na regenerację. Więc jeśli wystarcza Ci 6 godzin i funkcjonujesz wspaniale, to zostań przy 6. A jeśli po intensywnym treningu czujesz, że 10 godzin to mało, to śpij dalej. Niewypoczęty organizm jest bardziej podatny na kontuzje i zdecydowanie mniej wydolny i to nie tylko podczas treningu.

Trening funkcjonalny

Jest to jeden z najbardziej „naturalnych” treningów, ponieważ ćwiczenia w nim zawarte naśladują codzienne ruchu. Ruchy powinny być dla Ciebie naturalne, ale bardziej techniczne, często z dodatkowym obciążeniem. Dzięki temu poprawiasz nie tylko wydolność treningową, ale może się okazać, że wniesienie zakupów na 6 piętro już Cię nie przerasta.

Regularność i wytrzymałość

Nie ważne jak skuteczne są Twoje strategie treningowe, regularność i wytrwałość są kluczem do osiągnięcia sukcesu. Znajdź treningi, które sprawiają Ci przyjemność i traktuj je jako integralną część swojego życia. Bądź konsekwentny i nie zrażaj się trudnościami, a z pewnością zobaczysz postępy w swojej wydolności treningowej. 

Wnioski

Znajdź taką aktywność fizyczną, która Cię ekscytuje i cieszysz się na myśl o treningu. Jednak nie dopuszczaj do monotonii - te ćwiczenia, które przychodzą Ci z łatwością i przyjemnością nie gwarantują Ci progresu. Możesz wypróbować zajęcia fitness lub sztuki walki.


Zajęcia Fitness na Kuźni to wspólne dążenie do indywidualnych celów.

Zazwyczaj najtrudniej jest nam wykonać ten pierwszy krok do zdrowia i formy. To ta chwila, w której decydujesz się na zmiany, na lepszą wersję samego siebie. Na Kuźni ta droga jest wyjątkowa dzięki treningowi personalnemu, który staje się Twoim towarzyszem w tej podróży ku lepszemu ja. Nie ma jednej drogi do sukcesu Każdy z nas […]